Industriálne raňajky {5} Nový život pamiatky
Máte chuť na spoločné raňajky v design factory? Projekt Industriálne raňajky je pravidelný diskusný formát, ktorý ako asi tušíte sa vždy nejakým spôsobom dotýka témy priemyselného dedičstva. Inšpiratívni a tvoriví hostia a moderátor Martin Mjartan z Fakulty architektúry STU sú zárukou toho, že sa dozviete veci, ktoré inde nezačujete. Stretávame sa každý druhý v utorok ráno pri spoločných raňajkách.
_
Priemyselná architektúra v poslednom období očaruje svojimi jasnými líniami a striedmou dekoratívnosťou. Ako spoločnosť postupne odhaľujeme jej hodnoty, krásu a oceňujeme jej estetiku. Nebolo to tak vždy. Ešte pred pár rokmi sme nedokázali nájsť presvedčivé argumenty na záchranu unikátnych technických diel. Počas najbližších industriálnych raňajok si priblížime tri úspešné konverzie priemyselných stavieb. Našimi hosťami budú tentokrát traja architekti, ktorí sa podieľali na obnove priemyselnej stavby, no zároveň sú účastní aj procesu vytvárania jej novej funkcie.
Známu a oceňovanú národnú kultúrnu pamiatku Elektrárňu v Piešťanoch predstaví Vladimír Hain z Fakulty architektúry. O skúsenosti s využívaním priemyselnej pamiatky na spoločenské podujatia sa podelí architektka Zuzana Zacharová z Design factory a nadšenie lokálnej komunity pri transformácii starej sýpky v Radošine priblíži architekt Marek Harčarík z Metropolitného inštitútu Bratislavy.
hostia:
+Vladimír Hain je architekt a pedagóg, ktorý pôsobí na Fakulte architektúry STU. Industriálnym pamiatkam sa kontinuálne venuje už od doktorandského štúdia, čoho výsledkom sú mnohé jeho prednášky na medzinárodných konferenciách, publikačné výstupy a spoluorganizovanie výstav mapujúcich práve industriálnu architektúru. Spolu s Michalom Ganobjakom sú autormi konverzie Elektrárne Piešťany na kreatívno-vzdelávacie centrum o elektrickej energii.
+Zuzana Zacharová je architektka a spolu s Martinom Paškom vedie architektonický ateliér ADOM . M STUDIO, ktorý sa v súčasnosti venuje obnove Jurkovičovej teplárne v Bratislave a sýpky v Jarovciach. Ateliér sídli v budove Design factory, ktorého priestory dlhodobo hosťujú rôzne kultúrno-spoločenské podujatia. Od roku 2007 pôsobí tiež ako scénografka v divadle Meteorit a v súčasnosti svoje bohaté skúsenosti odovzdáva študentom architektúry v rámci vertikálnych ateliérov na Fakulte architektúry STU.
+Marek Harčarík je architekt a historickou priemyselnou architektúrou sa začal zaoberať v rámci svojho aktívneho pôsobenia v bývalej Cvernovke a neskôr aj pri spolupráci na projekte Novej cvernovky. Počas tohto obdobia sa v roku 2015 v spolupráci s Vladimírom Hainom podieľal na tvorbe konceptu nového využitia sýpky v Radošine. V súčasnosti pôsobí v Metropolitnom inštitúte Bratislavy (MIB), kde sa na oddelení Architektonických súťaží aktívne venuje príprave podkladov a verejným priestorom.
Dôležitý oznam: káva je skutočne vynikajúca! Raňajky pre vás pripravujeme v cene 4 eur vždy sladké, slané a zdravé.