ICONA – Industrial CONversion Award

I.CON.A _ 2022 (Industrial CONversion Awards)

Inšpiratívne priemyselné dedičstvo pre udržateľnú budúcnosť

Ocenenie za inšpiratívnu konverziu industriálneho objektu

Okrem búrania industriálnych areálov, málo čo dnes vzbudzuje takú pozornosť a záujem verejnosti o priemyselné dedičstvo ako práve projekty jeho konverzií. Tie úspešnejšie z nich poukazujú na to, ako sa s touto témou vyrovnávame na Slovensku, v akom stave je naše vnímanie týchto často opomínaných stavieb a  zápas o uchovanie stôp minulosti, ktorý nebude nikdy vyhratý, či ukončený.

Téma konverzií industriálnych priestorov na funkčné budovy naplnené novým obsahom je agendou Design factory už od roku 2005, kedy konverziou starej priemyselnej haly ukázalo širokej verejnosti možnosti jej aktívneho zaradenia do kultúrneho života mesta ako jeden z prvých priekopníkov na Slovensku.

Dnes, napriek tomu, že Design factory už v pôvodnej budove nesídli, môžeme s potešením bilancovať a  prezentovať aj iné realizované projekty s označením „ zachránený“, ktoré vypovedajú o rozdielnych motiváciách aktérov, spoločenskej atmosfére, turbulentných zmenách i potrebách jednotlivých komunít. Navyše sa mnohé z úspešne zrealizovaných konverzií na Slovensku dočkali aj významných ocenení na poli architektúry a stavebníctva.

„Priemyselné dedičstvo a jeho ochrana je na Slovensku stále aktuálna téma, pretože medzi ľuďmi nie je zatiaľ dostatočné vžitá a laickej verejnosti je pomerne neznáma.“

Ako však žiť s touto minulosťou v súčasnosti ? Ako ju cítiť, rozpoznať a vyhodnotiť jej skutočné kvality, keď sa časy od ich vzniku natoľko zmenili? Ako do pôvodnej substancie vložiť súčasnosť, ako ju adaptovať, transformovať, interpretovať alebo znovu využiť? A prečo ju vôbec zachovávať?

Myšlienkou zorganizovať a vyhlásiť súťaž o ocenenie za inšpiratívnu konverziu industriálneho objektu sa zaoberáme už veľmi dlho. Nikdy však nebol záujem o túto tému tak aktuálny, ako dnes, keď súčasne so zánikom hodnotných industriálnych areálov oslavujeme prvé úspechy konverzií industriálnych solitérov. Základnou misiou súťaže je podporiť záchranu historických hodnôt priemyselného dedičstva na Slovensku, inšpirovať majiteľov tzv. „industriálu“ k jeho aktívnej ochrane a ukázať im najvhodnejší spôsob „ako sa to dá“. Veríme, že tu prezentované témy konverzie, transformácie alebo samotnej obnovy pôvodných historických štruktúr prispejú nemalou mierou k tak dlho očakávanej zmene celospoločenskej úvahy o našej budúcnosti.

Štátút súťaže

Cieľom vyhlásenia súťaže a udelenia ceny I.CON.A – Industrial Conversion Award je prezentácia a propagácia inšpiratívnych príkladov konverzií priemyselného dedičstva na Slovensku pre udržateľnú budúcnosť v duchu lokálnej kultúrnej identity a jedinečnej atmosféry.

Prihlásiť inšpiratívne dielo do súťaže môže (investor, autor, prevádzkovateľ, univerzita, pamiatkový úrad, samospráva, odborná verejnosť)

Podmienkou je, aby bola konverzia realizovaná na Slovensku v období rokov 2005- 2022, poslať stručné zdôvodnenie nominácie s poukázaním na to čím je pre prihlasovateľa inšpiratívna a dodanie fotografických prípadne iných technických podkladov (fotografia objektu pred rekonštrukciou, fotografie objektu po rekonštrukcii, zjednodušené pôdorysy, kontakt na majiteľa, autora).

Z prihlásených realizácii bude vybraných 20 najinšpiratívnejších projektov, z ktorých medzinárodná porota vyberie laureáta ceny I.CON.A – Industrial Conversion Award 2022.

Víťazné dielo získa okrem mediálnej pozornosti aj jedinečnú umeleckú plastiku od akademického sochára doc. Milana Lukáča vytvorenú špeciálne pre túto príležitosť.

–––––

Kritériá

,,Industriálne dedičstvo tvoria pozostatky industriálnej kultúry, ktoré majú historickú, technologickú, sociálnu, architektonickú alebo vedeckú hodnotu. Sú to rôzne stavby a strojové zariadenia, dielne, továrne, mlyny, skladiská, obchody, bane, miesta, kde sa spracovávajú a čistia suroviny, a objekty, kde sa vyrába, prenáša a využíva energia. Patria sem aj dopravné stavby a všetka infraštruktúra, miesta, ktoré majú vzťah k priemyslu, vrátane objektov, ktoré slúžia na bývanie, bohoslužbu a vzdelávanie.“ definícia v zmysle charty TICCICH.

Hlavnými kritériami sú okrem citlivého prístupu súčasnej architektonickej intervencie do industriálneho, prírodného a kultúrneho kontextu aj nasledovné prístupy:

  • Priestorový a dizajnový kontext
  • Súčasný inovatívny priestorový a dispozičný plán
  • Citlivý prístup k prírodnému a kultúrnemu dedičstvu
  • Súčasné chápanie a uplatnenie tradičných a autochtónnych architektonických prvkov a ich interpretácia v kontexte konverzie
  • Inovatívne, inšpiratívne detaily a ich interpretácia v kontexte starého a nového
  •  Edukačno-vzdelávací, výchovný a spoločensko-udržateľný rozmer realizácie

Prihlášky budú prijímané do 10. októbra 2022.

Všetky projekty, ktoré nomináciu prijmú, budú prezentované na výstave ktorá sa uskutoční v dňoch 10. až 30. novembra 2022 v priestoroch nového kultúrno-kreatívneho centra Design factory Jarovce.

 

Ocenenie I.CON.A za najlepšiu architektonickú konverziu získal projekt PRADIAREŇ 1900             

Prvý ročník zameraný na architektúru konverzií pozná svojho víťaza

 

Tlačová správa, Bratislava 10.11.2022

Vo štvrtok 10. novembra sa v čerstvo konvertovanom priestore bývalej sýpky v Jarovciach, a zároveň v budúcom kultúrno-kreatívnom centre Design factory Jarovce, uskutočnil prvý ročník súťaže spojenej s odovzdávaním ocenenia I.CON.A – Industrial Conversion Award. Osemčlenná medzinárodná porota odborníkov na priemyselné architektonické dedičstvo posudzovala 20 projektov a udelila cenu projektu PRADIAREŇ 1900 Bratislava za ktorou stoja autori Juraj Almássy, Peter Bouda, Richard Čečetka a Ivan Masár.

 

Porota svoje rozhodnutie zdôvodnila nasledovne: „Pradiareň 1900 je pre budúcnosť príkladne udržateľný projekt konverzie. Bola a zostala symbolom pre lokalitu. Má autentické priestory, detaily aj zachované konštrukcie, ktoré sú verejnosti prístupné a dobre vnímateľné. Hoci z architektonického hľadiska bola akoby až príliš očistená od stôp minulej výrobnej činnosti a času.

Mix verených a súkromných priestorov je vyvážený. Vzťah a prepojenie funkcií medzi interiérom a exteriérom je pre život budovy dôležitý, tu je primerane diferencovaný medzi ulicu a priestor vo vnútri bloku, v oboch polohách je zreteľne vnímateľný. Konverzia prináša aj nové a moderné prvky, ktoré neprebíjajú pôvodný charakter budovy ani zachované konštrukčné detaily. Je to vzorová konverzia otvorená a dostupná verejnosti.

Porota odporúča do budúcnosti v návrhoch jednotlivých konverzií viac pozornosti venovať predstaveniu autenticity stavby, jej priestorov a okolitého prostredia, lepšie interpretovať históriu objektu, etapy jeho rozvoja a predošlé premeny (zmenové zásahy), čo teraz v niektorých prípadoch chýbalo.

 

Organizátori súťaže sa pri tejto príležitosti rozhodli udeliť aj ocenenie PATRÓN industriálnej architektúry. Je to cena pre osobnosť alebo organizáciu zasluhujúcu sa o osvetu a propagáciu priemyselného dedičstva. Prvým laureátom sa stala doc. Ing. Eva Kráľová, CSc. za jej celoživotnú prácu v oblasti osvety, ochrany a obnovy industriálneho dedičstva Slovenska.

 

Súťaž vznikla na pôde Design factory, ktorá sa zaoberá ochranou a citlivým vnímaním industriálneho dedičstva už od roku 2005, a slávnostné vyhlásenie víťaza sa konalo v rámci projektu Industrial Days 6. V rámci dvoch dní  10. – 11. 11. 2022 má verejnosť možnosť vypočuť si odborné prednášky, navštíviť počas Industrial Walk-u Jurkovičovu Tepláreň v rámci prehliadky s autormi rekonštrukcie a Dopravné múzeum v Bratislave.

Zároveň sú v priestore Sýpky v Jarovciach výstavy ARCHITEKTÚRA KONVERZIÍ SLOVENSKA predstavujúca aj nominované diela na I.CON.A v kontexte s českou výstavou MÍSTO TVAR PROGRAM / KONVERZE  z dielne našej partnerskej Galérie Jaroslava Fragnera z Prahy, ktorú kurátorsky pripravil PhDr. Benjamin Fragner.

 

Výstavy budú otvorené od 10. 11. do 30. 11. denne od 13.00 hod do 18.00 hod.