Vízia a realita

V  design factory, Bratislava sa v septembri (25. 9. – 24. 10. 2018) otvorila významná výstava česko-slovenskej architektúry, v kontexte radikálnych tendencií a jej historický vývoj od vzniku Československa po súčasnosť.

Výstava v Bratislave nasleduje po premiére v pražskej Galerie Jaroslava Fragnera (29.6. – 2.9.2018), kde v spolupráci s fakultami architektúry v Prahe a Bratislave pripravila medzinárodnú putovnú výstavu, ktorá bilancuje rozpätie medzi odvážnymi architektonickými víziami a ikonickými realizovanými stavbami, v ktorých sa tieto vízie reálne premietli.

Základnými artefaktmi výstavy sú mnohé zaujímavé modely významných českých a slovenských architektonických diel, ktoré sú pomocou multiprojekcie konfrontované s archiktektonickými víziami a nerealizovanými projektmi. Prezentujú sa nimi vizionárske zámery a projekty, ktoré nedostali príležitosť k realizácii, spoločne s tými významnými dielami, ktoré sa podarilo postaviť.

Pozoruhodné realizované diela sú na výstave prezentované pohľadom mladej generácie – na modeloch študentov architektúry oboch spomínaných školách. Od modelov, ktoré sa usilujú verne napodobiť výraznú podobu skutočnej stavby (napríklad skulpturálny pamätník povstania v Banskej Bystrici), cez tie, ktoré odkrývajú nejaký špecifický moment diela (dva varianty jednej vily v Liptovskom Mikuláši od dvoch skvelých architektov), alebo s vtipným nadhľadom glosujú významný objekt.

Jednou z otázok výstavy je sledovať vývoj po roku 1918 s nástupom nového demokratického štátu Čechov a Slovákov, v období socialistického experimentu, po návrate demokratického systému až po súčasnosť, ktorá je značne ovplyvnená globálnou ekonomikou. Ako vnímať historický progres a tradičný konzervativizmus či slovami Rostislava Šváchy českú prísnosť a silný vzťah k funkcionalistickej tradícii. Koľko výnimočných projektov bolo za 100 rokov realizovaných a koľko ich zostalo iba v archívoch? Prečo malo Česko tak málo vizionárov ako bol napríklad Josef Gočár, architekti Sialu či Jan Kaplický na rozdiel od Rakúska. Ako politická situácia ovplyvňovala realizácie radikálnych projektov v Čechách a na Slovensku v rôznych periódach spoločného štátu a nakoľko niektoré realizácie boli ovplyvnené politickou objednávkou.

Výstavu bude doprevádzať medzinárodné kolokvium, cyklus prednášok a vydanie publikácie.

 

Galeria Jaroslava Fragnera  29.6. – 2.9.2018, www.gjf.cz

Design factory  25.9. – 24.10.2018

 

Organizátor:  Galerie Jaroslava Fragnera, Praha

Spoluorganizátor: design factory, Bratislava

V spolupráci: FA ČVUT Praha, FA STU Bratislava, ÚDU AV ČR

Kurátori:  Matúš Dulla, Klára Pučerová, Dan Merta

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia